Materace Twarde

twardy materac irysNajważniejszym elementem łóżka, który zapewnia dobry i przede wszystkim zdrowy sen jest dobór odpowiedniego materaca. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może wywołać wiele niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia i mieć negatywny wpływ na komfort snu użytkownika. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rodzajów materaców (np. lateksowe, sprężynowe, piankowe), różniących się od siebie wieloma właściwościami, na przykład stopniem twardości czy rodzajem wykorzystanego do produkcji materiału. Zatem, jaki materac wybrać aby zapewniał zdrowy sen i nie powodował dyskomfortu?

Materac twardy czy miękki - najważniejsze kryteria podczas wyboru materaca

Odpowiednio dobrany materac powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup. Zbyt miękki materac będzie powodował wyginanie się kręgosłupa i uniemożliwiał jego odpowiednią regenerację. Zbyt twarde materace natomiast mogą podpierać ciało tylko w kilku miejscach, co powodować może utrudnienie w przepływie krwi i drętwienie palców u nóg. Najważniejszymi kryteriami, jakimi należy kierować się podczas wyboru materaca są:

  • waga - osobom o mniejszej wadze znacznie lepiej będzie spało się na materacu miękkim,
  • wzrost - osoby z mniejszą wagą, a większym wzroście mogą zupełnie inaczej odczuwać twardość materaca od osób z małą wagą i małym wzrostem - związane jest to z punktem nacisku i jego rozłożeniem,
  • stan zdrowia - twarde materace nie są polecane dzieciom i osobom starszym lub tym osobom, które mają problemy z kręgosłupem i krążeniem; miękkie podłoża natomiast nie są wskazane dla osób młodych, może mieć to bowiem wpływ na prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Twardy materac - dla kogo jest polecany?

Twarde materace nie są wskazane osobom, które zmagają się z problemami krążeniowymi i bólami kręgosłupa. Twarde materace szczególnie polecane są natomiast osobom młodym, które nie skarżą się na dolegliwości bólowe oraz tym o większej wadze. Dlaczego? Twarde materace zapewniają bowiem lepsze podparcie, dlatego też osoby, które ważą mniej niż 80 kg mogą odczuwać na nim dyskomfort. Dla osób ważących między 80 a 100 kg, twardy materac będzie więc najlepszym rozwiązaniem. Świetną propozycją twardego materaca może być, na przykład materac Wiktoria. Gwarantuje twardą, stabilną powierzchnię, która jest odporna na odkształcenia. Ponadto, posiada otworki wentylacyjne, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, która znacząco wpływa na komfort snu.

Dla osób z wagą powyżej 100 kg dedykowane są natomiast materace bardzo twarde. Ciekawa propozycja to materac Irys. To rozwiązanie dla tych, dla których twarde materace mimo wszystko są nadal zbyt miękkie. Wykonany jest z naturalnych, przewiewnych oraz trwałych materiałów, dzięki korzystać mogą z niego także alergicy. Włókna wykorzystane do produkcji w nocy wchłaniają wilgoć, która oddawana jest przez organizm podczas snu, natomiast w dzień odparowuje ją znacznie szybciej niż inne materace.