Jaki materac wybrać?

Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jak duże znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia ma odpowiednio dopasowany materac. Biorąc pod uwagę fakt, że około 30% naszego życia spędzamy właśnie na materacu, powinniśmy zadbać o to, by był jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Jaki zatem wybrać ten najlepszy dla nas materac, by zapewnić sobie idealny komfort snu? Najważniejszą rzeczą jest dopasować materac do swojej wagi, budowy anatomicznej ciała oraz upodobań co do pozycji w jakiej śpimy. Zanim jednak opiszemy jaki materac wybrać, podamy Państwu kilka równie ważnych wskazówek na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca.

Na co zwrócić uwagę podczas wyborze materaca?

  1. Sprawdź czy materac po obu stronach wykonany jest identycznie i z tych samych materiałów. To daje możliwość obracania materaca co pół roku a co za tym idzie, znacząco przedłuży jego żywotność.
  2. Wybierając materac zwróć uwagę na jak najlepszą cyrkulacje powietrza w jego wnętrzu. Dorosły człowiek w ciągu nocy potrafi utracić około 0,5 litra potu. To ponad 180 litrów rocznie. Szczególnie dobrze z tym problemem radzą sobie wkłady kieszeniowe z włóknem kokosowym. Każde ugięcie materaca powoduje, że powietrze znacznie lepiej cyrkuluje a wilgoć dużo szybciej odparowuje w ciągu dnia.
  3. Każdy człowiek w ciągu roku traci około 4 kg martwego naskórka. Upewnij się, że pokrowiec materaca posiada zamek rozdzielczy dookoła. To bardzo ułatwia zdejmowanie i ubieranie pokrowca po praniu. Dzieki czemu dużo łatwiej utrzymać odpowiednią higienę na materacu. Dobrą metodą jest również odkurzanie materaca które przy okazji czyszczenia pomaga szybciej odparować nadmiarowi wilgoci.
  4. Staraj się wybrać materac który dostarczony będzie w "całości" a nie zrolowany. Rolowanie materaca nie ma przecież na celu poprawienia jego jakości. To zwykły zabieg cięcia kosztów związanych z wysyłką i magazynowaniem gabarytowych przedmiotów. Długotrwałe zrolowanie materaca może spowodować jego trwałe odkształcenia, oraz zmianę wymiaru.
  5. Jeśli często zdarza Ci się siadać na krawędzi materaca który zbyt mocno się ugina, rozważ wybór materaca ze wzmacnianymi pasami bocznymi. Boki materaca wykonane z włókna kokosowego zapewnią twardsze i odporniejsze brzegi. Dodatkową zaletą będzie lepsza cyrkulacje powietrza i szybsze odprowadzanie wilgoci z wnętrza materaca.
  6. Zwróć uwagę na parametry użytych komponentów do wyprodukowania interesującego Cię materaca. Najważniejsze z nich to grubość użytych materiałów oraz ich gramatura. Ma to znaczący wpływ na jakość materaca i jego późniejszą trwałość.
  7. Byłoby dobrze gdyby komponenty użyte do produkcji materacy posiadały certyfikat bądź atest. To pozwoli uzyskać wyższą jakość końcowego produktu.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru twardości materaca?

Teraz skupmy się na jednym z najważniejszych aspektów, czyli dopasowaniem "odpowiedniej" twardości materaca do naszych potrzeb. Od ponad 20 lat zajmujemy się produkcją oraz sprzedażą materacy sypialnianych i możemy Państwa zapewnic, że nie ma jednego "złotego środka" Materac wygodny dla jednej osoby, może okazać się kompletnie nietrafiony dla innej. Ma na to wpływ kilka czynników które postaramy się Państwu bliżej objaśnić:

Pierwszym jest siła z jaką nasze ciało leżąc będzie uginać materac (waga/wzrost) Przykładem niech będzie materac o umiarkowanej twardości oznaczonej symbolem H-3 Kiedy położy się na takim materacu osoba o wadze między 70/90kg i przeciętnej budowie ciała (rozmiar M/L) ugięcie materaca jest umiarkowane i tak też określana jest jego twardość.

Jeśli jednak waga osoby leżącej będzie oscylowała w granicy 100/120kg a budowa ciała (rozmiar xl/xxl) to ugięcie materaca (H-3) będzie większe a co za tym idzie odczuwalna twardość jako miękka H-2 Dla osób o masie ciała (100/120kg+) zaleca się materace o podwyższonej twardości i zwiększonej trwałości typu H-3 plus , H-4 , bądz dla miłosników twardych materacy H-4 plus i H-5

Odwrotna sytuacja będzie gdy osoba ważąca około 40/60kg i budowie ciała (xs lub s) położy się na materacu umiarkowanej twardości H-3. Odczuwalna twardość będzie wyższa czyli H-4 (twardy) ponieważ ugięcie materaca będzie mniejsze. Dla takich osób, szukających umiarkowanej twardości materacy, zalecamy rozpocząć poszukiwania od twardosci H-2 (miękki)

Kolejnym ważnym czynnikiem który ma duży wpływ na wybór najlepiej dopasowanego materaca do sypialni jest pozycja w jakiej najchętniej śpimy. Jeśli najwygodniej śpi nam się na plecach bądź na brzuchu, możemy brać pod uwagę materace twardsze. które nie będą zapadały się zbyt mocno i lepiej podtrzymają nasz kręgosłup w linii prostej. Szczególne polecane są materace kokosowe w twardości od H-3 do H-4 a w szczególnych przypadkach dla osób szukających bardzo twardych powierzchni nawet i H-5
Tu również należy pamiętać o dopasowaniu materaca do swojej wagi.

Osobom preferującym spanie w pozycji bocznej proponujemy rozważyć wariant materacy które lepiej dopasowują się do naturalnych kształtów ciała. Szczególnie osoby szczupłe których biodra lub barki wystają "bardziej" powinny zwrócić uwagę na materace o dużej elastyczności punktowej i dobrym dopasowaniu. Doskonale sprawdzają się w takich przypadkach materace kieszeniowe, z pianek termoelastycznych oraz lateksowe. Twardości H-2 oraz H-3 w przypadku większej masy ciała.

Jeśli mają Państwo możliwość by przetestować materac przed zakupem, to gorąco do tego namawiam. Żaden opis materaca nie zastąpi realnie przetestowanego w punkcie sprzedaży.

Materiały i części składowe materacy

Opis w trakcie uzupełniania